See datlā on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Breton",
"lang_code": "br",
"word": "dael"
}
],
"lang": "Old Breton",
"lang_code": "obt",
"word": "dadl"
},
{
"lang": "Cornish",
"lang_code": "kw",
"word": "dadhel"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"word": "dadl"
}
],
"lang": "Middle Welsh",
"lang_code": "wlm",
"word": "dadl"
}
],
"lang": "Proto-Brythonic",
"lang_code": "cel-bry-pro",
"word": "*dadl"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "dáil"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "dàil"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"word": "dál"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*dʰeh₁-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "",
"4": "*dʰh̥₁-tl-eh₂"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *dʰh̥₁-tl-eh₂",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ine-pro",
"2": "*dʰeh₁-",
"3": "*-tlom",
"alt2": "*-tlo-",
"nocat": "1",
"pos2": "instrument noun suffix",
"t1": "to put, place"
},
"expansion": "*dʰeh₁- (“to put, place”) + *-tlo- (instrument noun suffix)",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "*-tlā"
},
"expansion": "*-tlā",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Of disputed origin, but possibly from Proto-Indo-European *dʰh̥₁-tl-eh₂, from *dʰeh₁- (“to put, place”) + *-tlo- (instrument noun suffix) (synchronically, *-tlā).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cel-decl-noun-a-f",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "datlā",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"nominative"
]
},
{
"form": "datlās",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "datlā",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"vocative"
]
},
{
"form": "datlās",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "datlam",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"dual"
]
},
{
"form": "datlāns",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "datlās",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "datlous",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"genitive"
]
},
{
"form": "datlom",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "datlāi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "datlābom",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"dual"
]
},
{
"form": "datlābos",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "datlābim",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"instrumental"
]
},
{
"form": "datlābis",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "noun",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "*datlā f",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "datl"
},
"name": "cel-decl-noun-a-f"
}
],
"lang": "Proto-Celtic",
"lang_code": "cel-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Celtic/datlā",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Celtic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Proto-Celtic terms suffixed with *-tlā",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"meeting, assembly"
],
"id": "en-datlā-cel-pro-noun-CNbaMT~O",
"links": [
[
"meeting",
"meeting"
],
[
"assembly",
"assembly"
]
],
"tags": [
"feminine",
"reconstruction"
]
}
],
"word": "datlā"
}
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Breton",
"lang_code": "br",
"word": "dael"
}
],
"lang": "Old Breton",
"lang_code": "obt",
"word": "dadl"
},
{
"lang": "Cornish",
"lang_code": "kw",
"word": "dadhel"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Welsh",
"lang_code": "cy",
"word": "dadl"
}
],
"lang": "Middle Welsh",
"lang_code": "wlm",
"word": "dadl"
}
],
"lang": "Proto-Brythonic",
"lang_code": "cel-bry-pro",
"word": "*dadl"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "dáil"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "dàil"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"word": "dál"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "*dʰeh₁-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "ine-pro",
"3": "",
"4": "*dʰh̥₁-tl-eh₂"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *dʰh̥₁-tl-eh₂",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "ine-pro",
"2": "*dʰeh₁-",
"3": "*-tlom",
"alt2": "*-tlo-",
"nocat": "1",
"pos2": "instrument noun suffix",
"t1": "to put, place"
},
"expansion": "*dʰeh₁- (“to put, place”) + *-tlo- (instrument noun suffix)",
"name": "suf"
},
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "*-tlā"
},
"expansion": "*-tlā",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Of disputed origin, but possibly from Proto-Indo-European *dʰh̥₁-tl-eh₂, from *dʰeh₁- (“to put, place”) + *-tlo- (instrument noun suffix) (synchronically, *-tlā).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "cel-decl-noun-a-f",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "datlā",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"nominative"
]
},
{
"form": "datlās",
"source": "inflection",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "datlā",
"source": "inflection",
"tags": [
"singular",
"vocative"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"vocative"
]
},
{
"form": "datlās",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"vocative"
]
},
{
"form": "datlam",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"dual"
]
},
{
"form": "datlāns",
"source": "inflection",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "datlās",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "datlous",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"genitive"
]
},
{
"form": "datlom",
"source": "inflection",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "datlāi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "datlābom",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"dual"
]
},
{
"form": "datlābos",
"source": "inflection",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "datlai",
"source": "inflection",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"locative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "datlābim",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"instrumental"
]
},
{
"form": "datlābis",
"source": "inflection",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "cel-pro",
"2": "noun",
"cat2": "",
"g": "f",
"g2": "",
"g3": "",
"head": ""
},
"expansion": "*datlā f",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "datl"
},
"name": "cel-decl-noun-a-f"
}
],
"lang": "Proto-Celtic",
"lang_code": "cel-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Celtic/datlā",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Proto-Celtic entries with incorrect language header",
"Proto-Celtic feminine nouns",
"Proto-Celtic lemmas",
"Proto-Celtic nouns",
"Proto-Celtic terms derived from Proto-Indo-European",
"Proto-Celtic terms derived from the Proto-Indo-European root *dʰeh₁-",
"Proto-Celtic terms suffixed with *-tlā",
"Proto-Celtic ā-stem nouns"
],
"glosses": [
"meeting, assembly"
],
"links": [
[
"meeting",
"meeting"
],
[
"assembly",
"assembly"
]
],
"tags": [
"feminine",
"reconstruction"
]
}
],
"word": "datlā"
}
Download raw JSONL data for datlā meaning in All languages combined (4.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.